“यूएईको दुबईमा मधुमेह यात्रा भब्य रुपमा मनाईयो”

ZEN Travels

  सचिन्द्र श्रेष्ठ –
नोवेम्बर १४ बिश्व मधुमेह दिबसको अवसर पारेर आज यूएईको दुबई जबिल पार्कमा १८००० भन्दा बढी संयुक्त अरब एमिरेट्सका निवासीहरू निलो टी-शर्टहरूमा ‘बिट मधुमेह’को दशौ वार्षिक संस्करणमा भाग लिएका थिए।’परिवार र मधुमेह’ भन्ने नाराका साथ उक्त रयालीमा नेपाली समुदाय यूएईको पनि ब्यापक सहभागी रहेको थियो।
    ल्यान्डमार्क ग्रुपद्वारा व्यवस्थित गरिएको, ३-किलोमिटर हिँड्ने उद्देश्यले मधुमेहहरूको बारेमा निवासीहरूलाई सिकाउने र स्वस्थ जीवनशैलीको छनौट गर्ने आवश्यकताको उद्देश्य राखेको थियो ।
   उक्त कार्यक्रममा समुदायका अध्यक्ष बिदुर राउतले सो रयालीमा निः शुल्क परिक्षण,मधुमेह लाग्नुका कारण, बचने उपाय जस्ता कुराहरु यहाँ आएर सिक्न पाएकोमा खुसी ब्यक्त गर्दै अरुलाई पनि यो बारेमा जानकारी लिन अनुरोध समेत गरे।
 सहभागीहरु दुबई स्वास्थ्य प्राधिकरण (डीएचए) द्वारा कार्यक्रममा प्रदान गरिएको नि: शुल्क ग्लूकोज परीक्षण सेवाहरु लाई पनि लाभान्वित गरेको छ, कार्यक्रमको स्वास्थ्य साझेदार, जसले मधुमेहको कसरि रोकन र प्रबंधनको बारे मा व्यावहारिक सुझावहरु लाई पनि प्रस्तुत गरेको थियो।
    हिँडाइ पछि, सहभागीहरूले नि: शुल्क स्वस्थ नाश्ता र समुदाय-केन्द्रित फिटनेस र खेलकुद क्रियाकलापहरू जस्तै जुम्बा, योग, बुलबुला फुटबल र तीरंदाजीको मज्जा लिनुका साथै एक मजेदार जोनले जुम्बल, ल्यान्डमार्कको सबैभन्दा नयाँ गेम रूम अवधारणा र साथसाथै एक उदारतापूर्ण महल, ग्लेडिएटर रिंग र रोदेओ बुल देखाएको थियो।
  ल्यान्डमार्क समूहको अध्यक्ष र सीईओ रेन्निको जग्गीयनले “गत नौ वर्षमा बिट मधुमेहले हाम्रो समुदायबाट अत्यधिक सहयोग पाएको छ। यो बर्ष पनि उल्लेख्य सहभागी भएको हुदा हाम्रो साझेदारहरूबाट सबैभन्दा सानो वुकर सम्म, उत्साह र उत्तम स्वास्थ्यको लागि प्रतिबद्धता धेरै पुरानो हो। हेर्नुहोस् एक संगठनको रूपमा, हामी यो स्वस्थ जीवन शैलीलाई प्रोत्साहनमा लिएरहेका छौं समुदायमा परिवर्तन र ‘बिरामी मधुमेह चक्र’ यो लक्ष्य प्राप्त गर्न एक प्रयास हो। “
  एमिरेट्स मधुमेह सोसायटी (ईडीएस), दुबई खेलकुद परिषद, हामदान बिन मोहम्मद सामुदायिक खेल पहल, अल जलाला फाउन्डेशन, दुबई नगरपालिका, बालबालिकाको शहर, सडक र ट्राफिक प्राधिकरण र दुबई प्रहरीले सहभागी जनाएका थिए।
    विश्वमा रहेका मानिसहरूमा मधुमेहसम्बन्धी चेतना अभिवृद्धि गरी स्वस्थ जीवनयापन गर्न अभिप्रेरित गर्ने उद्देश्यले यो दिवस मनाइने गरिन्छ।
  साथै यो दीर्घकालीन रोग भएकाले जीवनपर्यन्त खानपिनमा नियन्त्रण गरी अनुशासनमा बस्नुपर्ने र औषधि सेवन गर्नुपर्ने ,
परिवारमा कुनै एक सदस्यलाई मधुमेह भएमा परिवारका सबै सदस्यहरू प्रभावित हुन्छन्। अरू सदस्यहरू पनि मधुमेहको जोखिममा हुने हुनाले सबैले आफ्नो जीवनशैलीमा परिवर्तन ल्याउनुपर्छ। भान्सामा पाक्ने परिकार र खाने समय एउटै किसिमको हुुन जरुरी छ। क्यालोरी बढी भएका, चिल्लोयुक्त, चिनी र ग्लुकोजजन्य, मैदाबाट बन्ने खानेकुरा चिजहरू आदिमा कमी ल्याउनुपर्छ।
  रेसादार खानेकुराहरू जस्तै– सागसब्जी, सलाद, फलफूल आदिको मात्रा बढाउनुपर्छ। रातो मासुको खपतमा कमी ल्याउनुपर्छ। यी खानपिनसम्बन्धी परहेजका कुरा मधुमेहीले मात्र होइन, परिवारका सबै सदस्यले गर्न जरुरी छ। साथै मधुमेहीसँग परिवारका अन्य सदस्यहरूले पनि नियमित व्यायाम गरेर तौल नियन्त्रण गर्न जरुरी हुन्छ।
 उनीहरूको नियमित रूपमा सुगरको जाँच र डाक्टरको चेकजाँचका लागि सम्झाउनुपर्छ।
 परिवारमा कसैलाई मधुमेह भएमा परिवारको भूमिकामा ठूलो हुन्छ। परिवारबाट पाउने सहयोग र हौसलाले मधुमेहीलाई आत्मबल बढ्छ र मधुमेहबाट जोगिन प्रेरणा मिल्छ।
मधुमेहको दीर्घकालीन उपचार महँगो छ। नियमित औषधि सेवन गर्नुपर्ने, औषधिको संख्या र मात्रा कालान्तरमा बढ्दै जाने, मधुमेह लामो समयसम्म नियन्त्रण नराखेमा यसले आँखाको रेटिना र मुटुमा असर, पक्षघात हुने, मिर्गौला खराब हुने, खुट्टाको घाउ निको नभएर खुट्टा काट्नुपर्ने अवस्था आएर उपचार झन् महँगो पर्न जान सक्छ।
   अहिले संसारभरि करिब ४२ करोडभन्दा बढी मधुमेहका बिरामी छन् र आउँदो २५ वर्षमा यो संख्या ६२ करोडभन्दा बढी पुग्ने आकलन गरिएको छ। अहिले विश्व स्वास्थ्य संगठन, अन्तर्राष्ट्रिय डाइबिटिज फेडेरेसनलगायत सबै स्वास्थ्यसँग सम्बन्धित क्षेत्र मधुमेहको संख्या घटाउनपट्टि ध्यान केन्द्रित छ। मधुमेह लाग्नबाट बच्न सकिने हुनाले यो कुराको चेतना सबैतिर फैलाउन जरुरी छ।

पलपलमा अपडेट थाहा पाउन तल लाईक गर्नुहोला

यसमा तपाइको प्रतिक्रिया लेख्नुहोला