साउदी राजकुमार पाकिस्तानमा, २० अर्ब डलरको सम्झौता घोषणा

ZEN Travels

६ फागुन, काठमाडौं । दुईदिने भ्रमणका लागि पाकिस्तान आएका साउदी अरबका राजकुमार मोहम्मद बिन सलमानले पाकिस्तानसँग २० अर्ब डलर बराबरको सम्झौताको घोषणा गरेका छन् । सम्झौतामा ग्वादर नजिक एक तेल प्रशोधन केन्द्रमा ८ अर्ब डलर लगानी पनि सामेल छ ।

सम्झौताको घोषणा गरेपछि साउदी राजकुमारले पाकिस्तानको भविष्य उज्ज्वल रहेको बताए । ‘गत वर्ष पाकिस्तानले पाँच प्रतिशतको दरले आर्थिक प्रगति गर्‍यो । अहिलेको नेतृत्वमा पाकिस्तानको सुनौलो भविष्य छ,’ उनले भने, त्यसैले मैले पाकिस्तानसँग २० अर्ब डलरको सम्झौता गरें जुन पाकिस्तानमा साउदीको लगानीको पहिलो कदम हो ।
साउदी राजकुमारलाई स्वागत गर्न पाकिस्तानका प्रधानमन्त्री इमरान खान र सेना प्रमुख कमर जावेद बावजा एयरपोर्ट गएका थिए । इमरान खानले साउदी राजकुमारलाई आफ्नो कारमा बसालेर प्रधानमन्त्री निवासमा लगेका थिए । कार प्रधानमन्त्री इमरान खान आफैंले चलाएका थिए ।

साउदी राजकुमारको सम्मानमा प्रधानमन्त्री निवासमा विशेष भोजनको आयोजना गरिएको थियो । त्यसक्रममा प्रधानमन्त्री इमरान खानले साउदी अरबमा हज गर्न जाने क्रममा पाकिस्तानी नागरिकले भोग्नु परेको कठिनाइ र साउदी अरबमा काम गर्ने पाकिस्तानका मजदुरका समस्याबारे छलफल गरेका थिए ।

इमरान खानका अनुसार २५ लाख पाकिस्तानी नागरिक साउदी अरबमा काम गर्दछन् । यी मजदुरहरु आफ्नो घरपरिवारलाई छाडेर श्रम गर्दछन् र लामो समयसम्म परिवारका सदस्यबाट टाढा हुन्छन् । इमरान खानले भने- यी मजदुरहरु मेरो मनमा छन् । मजदुरी गर्नेहरुसँग धेरै प्रकारका समस्याहरु हुन्छन् । त्यसैले साउदी राजकुमारले उनीहरुका समस्याको ख्याल गर्नुहोला ।’

त्यसक्रममा साउदी राजकुमारले भने, ‘पाकिस्तानले उनीहरुलाई साउदी अरबमा पाकिस्तानका प्रतिनिधि ठाने हुन्छ र सबै समस्या समाधानका लागि मिलेर काम गरौंला ।’

यसअघि आइतबार साँझ अबेर पाकिस्तान आएका साउदी राजकुमारको भव्य स्वागत गरिएको थियो । साउदी राजकुमारको विमान पाकिस्तानको आकासमा आएलगत्तै लडाकु विमानहरुले स्कर्टिङ गरेका थिए । साउदी राजकुमारको विमानको दायाँ-बायाँ र अगाडि-पछाडि उड्दै पाकिस्तानी लडाकु विमानहरुले रावलपिन्डीको नूर खान विमानस्थलमा अवतरण गराएका थिए ।

त्यसपछि सर्वोच्च समन्वय परिषदको पहिलो बैठक बसेको थियो, जसको अध्यक्षता साउदी राजकुमार मोहम्मद बिन सलमान र प्रधानमन्त्री इमरान खानले गरे । साउदी राजकुमारले नै यस उच्चस्तरीय परिषद स्थापना गर्ने प्रस्ताव राखेका थिए । परिषदमा पाकिस्तान र साउदी अरबका रक्षामन्त्री र विदेशमन्त्री छन् ।

साउदी राजकुमार पाकिस्तान आउनु अगाडि नै साउदी विदेशमन्त्री आदिल अल जुबेर रावलपिन्डी आएका थिए जहाँ पाकिस्तानी विदेशमन्त्री शाह महमूद कुरैशीले उनलाई स्वागत गरेका थिए ।

साउदी राजकुमारले सोमबार पाकिस्तानका सेना प्रमुख जनरल कमर जावेद बाजवासँग पनि भेटवार्ता गर्नेछन् ।

पाकिस्तानी जनताले साउदी राजकुमारको भ्रमणलाई ऐतिहासिक मानेका छन् र उनीहरुले साउदी अरबबाट आर्थिक सहयोग पाउने आशा पनि राखेका छन् ।

मोहम्मद बिन सलमान सन् २०१७ अपि्रल महिनामा साउदी अरबको राजकुमार बनेका थिए । राजकुमार बनेपछि उनको यो पहिलो पाकिस्तान भ्रमण हो । भ्रमणको क्रममा अर्बौं डलरको व्यापारिक र गैरव्यापारिक सम्झौता हुने अनुमान छ ।

पाकिस्तान हाल गम्भीर आर्थिक समस्यासँग जुधिरहेको छ । त्यसैले उसले निकटतम सहयोगी देशहरुसँग सहयोग मागिरहेको छ । पाकिस्तान र साउदी अरबबीच सैन्य सम्बन्ध निकै मजबुत मानिन्छ । राजकुमारको भ्रमणको क्रममा साउदी अरबले पाकिस्तानलाई सहयोगका लागि पक्कै पनि केही गर्ने अनुमान छ ।

पलपलमा अपडेट थाहा पाउन तल लाईक गर्नुहोला

यसमा तपाइको प्रतिक्रिया लेख्नुहोला